برگزاری کارگاه کارآفرینی در مرکز علمی- کاربردی تاکسیرانی شهرداری تهران

3 دی 1395, 12:00 ق ظ

ششمین کارگاه از مجموعه کارگاه های کارآفرینی مراکز تابعه، در مرکز آموزش علمی- کاربردی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران برگزار شد. این کارگاه با حضور نمایندگان مؤسسه، همکاران مرکز، مدرسان و دانشجویان از ساعت 9 صبح آغاز شد و حدود 4 ساعت به طول انجامید.

 

مدرس این کارگاه جناب آقای پرینوش دانش آموخته کارآفرینی دانشگاه تهران، کارگاه را در دو بخش کارآفرینی و کسب و کار برگزار کردند. در بخش اول، به بیان تفاوت­های کارآفرینی و کسب و کار پرداختند و به این نکته اشاره کردند که لزوما هر کارآفرینی منجر به کسب و کار نمی شود. ایشان داشتن رویا (که لزوما محقق نمی شود) را از ویژگی های اصلی یک کارآفرین معرفی کردند که عامل اصلی حرکت رو به جلو محسوب می شود و در صورت تحقق یافتن بخشی از رویا، کارآفرین احساس غرور و رضایت می کند. ایشان نیاز به موفقیت، تمایل به ریسک، نیاز به استقلال و گرایش به خلاقیت و نوآوری را از دیگر مشخصه های یک کارآفرین برشمردند. یک کارآفرین باید برنامه خود را بر مبنای اهداف بلند مدت، اهداف میان مدت و اهداف کوتاه مدت تنظیم نماید که این اهداف دارای پنج ویژگی "مشخص بودن، قابل اندازه گیری بودن، تحقق پذیر بودن، واقع گرایانه و محدود بودن به زمان" هستند.

در بخش دوم کارگاه با محوریت کسب و کار، کسب ارزش، انجام معامله کالا یا خدمات، تکرارپذیر بودن معاملات، داشتن انگیزه سود، و فعالیت توام با ریسک از ویژگی های کسب و کار اشاره شد. معرفی کسب و کارهایی که در شرایط فعلی قابلیت انجام را دارند بخش پایانی این کارگاه بود.