معرفی ناوگان تاکسیرانی

معرفی ناوگان تاکسیرانی:

 

تاکسی یکی از وسیله حمل و نقل عمومی است که برای حمل یک یا تعداد اندکی مسافر و بیشتر درسفرهای کوتاه و درون شهری به کار می‌رود. اشرف الملوک ملقب به فخرالدوله دخترمظفرالدین شاه قاجار(متولد۱۲۶۱ شمسی)  برای نخستین بار در ایران اقدام به ایجاد ناوگان تاکسیرانی در پایتخت  نمود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران،  در تاریخ 1359/3/28 با هدف تمرکز، کنترل و نظارت بر حُسن اجرای خدمت رسانی، طی لایحه ای سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران، تحت پوشش شهرداری تهران با تصویب شورای انقلاب شروع به فعالیت کرد.

آئین نامه اجرایی قانون مذکور در تاریخ 1374/8/10 توسط هیئت وزیران تهیه و پس از تصویب به وزارت کشور ابلاغ شد تا اداره امور تاکسیرانی در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت را به سازمانهای مستقلی به نام سازمان تاکسیرانی محول کند.

بنابراین تمامی امور مربوط به تاکسیرانی از قبیل: صدور پروانه کار با تاکسی، پیشنهاد نرخ کرایه به شورای اسلامی شهر، نظارت بر اجرای کرایه های مصوب، رسیدگی به امور تاکسیرانان، تشویق تاکسیرانان امین و وظیفه شناس، برخورد با تاکسیرانان متخلف و .... به سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران واگذار شد.

در حال حاضر نزدیک به 80 هزار تاکسی توسط حدود 104 هزار تاکسیران در سطح شهر تهران روزانه به جمعیتی بالغ بر چهار و نیم میلیون نفر مسافر خدمات رسانی می نمایند. این خدمات در قالب 54 پایانه، 700 خط، 8 دفتر ویژه در مبادی ورودی شهر تهران، 22شرکت خصوصی تاکسیرانی و 22 منطقه تاکسیرانی سازماندهی گردیده است.

تاکسی های فعال در ناوگان تاکسیرانی شهر تهران از نظر نحوه خدمات رسانی به شهروندان به پنج گروه اصلی تقسیم می شوند :

  1. تاکسي گردشی
  2. تاکسي خطي
  3. تاکسي تلفنی یا بیسیم
  4. تاکسي های دفاتر خاص (راه آهن، ترمینال و فرودگاه)
  5. تاکسی ويژه (مختص مراکز خاص)

خدمات دیگری نیز از سوی تاکسی ها با انواع کاربری در موارد خاص و برخی از ایام سال با مجوز سازمان تاکسیرانی به شهروندان محترم پایتخت ارائه می شود از مهمترین خدمات مذکور می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 

  1. تاکسی ویژه بانوان
  2. سرویس مدارس
  3. سرویس ادارات، شرکت ها و کارخانه ها
  4. سرویس دهی به شهروندان در مراسم خاص و به طور رایگان

به هر ترتیب علاقه مندان جهت کسب اطلاع بیشتر می توانند به درگاه سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران به آدرس http://taxi.tehran.ir مراجعه یا با شماره تلفن 48048 تماس حاصل نمایند.