تاریخچه بسیج

تاریخچه بسیج

بسيج يك حركت اجتماعي است كه در هر جامعه اي با توجه به فرهنگ آن جامعه و به اشكال مختلفي در اثر شرايط خاص بوجود مي آيد . حتي در دوران صدر اسلام نيز به هنگام حمله كفار و منافقين عليه مسلمانان زماني كه فرمان تشكيل نيروي مبارز عليه آنها داده مي شود مسلمانان داوطلبانه در مساجد گردهم مي آمدند تا توان خود را از نظر نيروي انساني و تجهيزات نظامي براي مقابله با دشمنان اسلام بسيج كنند

 امام خميني (ره) در اين رابطه چنين مي فرمايند :

«قضيه بسيج ، همان مساله اي است كه در صدر اسلام بوده است اين مساله جديد نيست ، در اسلام سابقه داشته است و چون مقصد ما اسلام است ، بايد هر جواني يك نيرو باشد براي دفاع از اسلام و همه مردم و هر كسي در هر شغلي كه هست مهيا باشد براي جلوگيري از كفر و هجوم بيگانگان ».

تعريف بسيج

بسيج به لحاظ لغوي به معناي سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ : عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نيروهاي نظامي يك كشور براي جنگ مي باشد . ( دهخدا ، 1372 ) به نظر ما بسيج يك حركت منظم و سارمان يافته اجتماعي است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفي در اثر شرايط خاصي مانند جنگ ، حوادث غير مترقبه و حتي در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود مي آيد .
در جامعه ما نيز بسيج يك نهاد اجتماعي است . همانند خانواده كه به صورت عضوي از ساخت و نظام اجتماعي جامعه است به شمار مي آيد ، نهادي كه با هدف پاسداري از ارزشها و آرمانهاي انقلاب اسلامي بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامي قابل تصور نيست در اساسنامه بسيج مستضعفين ، بسيج را به اين صورت تعريف كرده اند:

«  بسيج نهادي است تحت فرماندهي مقام معظم رهبري كه هدف آن نگهباني از انقلاب اسلامي و دستاوردهاي آن و جهاد در راه خدا ود گسترش حاكميت قانون خدا در جهان طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران و تقويت كامل بنيه دفاعي از طريق همكاري با ساير نيروهاي مسلح و همچنين كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غير مترقبه مي باشد . »

هدف از تشكيل بسيج

آرمان والا و ايده بلند و هدف عالي انقلاب اسلامي ما را چنين مي سزد كه از چار چوب مرزهاي ايران بگذرد و دروازه هاي ملل محروم و توده هاي مظلوم و مستضعف جهان را بگشايد و پيام آرامش بخش و رسالت انساني و رهائي بخش خويش را بگوش جان آنها برساند و زمينه هاي حكومت عدل الهي و جهاني امام عصر (عجل الله فرجه) را آماده سازد . و از اين روي ، بسيج تمامي نيروهاي فعال و آمادگي جهت تحقق اين آرمان ارزنده انساني ، امري ضروري و طبيعي به نظر مي آيد .و از اينجا بود كه امام خميني (ره) اين قلب تپنده انقلاب و پيام آور آزادي و كرامت و هويت اسلامي و انساني اين قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمريكاي جهانخوار كه هر روز براي گسترش تجاوزات و سبعيت خويش ، چنگ و دندان نشان مي دهد و در رويارويي با همه ابرقدرتهاي تجاوزگر و تيز ، رشد انقلابي نهضت اسلاميمان روز 5/8/58 را بسيج عمومي اعلام فرمودند و هدف از تشكيل بسيج را گفتند كه « مملكت اسلامي بايد همه اش نظامي باشد و تعليمات نظامي داشته باشد » و در حالت كلي مي توان گفت كه هدف از تشكيل بسيج را قرآن بيان نموده و در سوره توبه آيه 40مي فرمايد: « انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم في سبيل الله ذلكم خير لكم ان كنتم تعلمون » ؛ با كيفيت مختلف حركت كنيد و كوچ كنيد در حاليكه با بار سبك هستيد . مجهز باشيد و جهاد كنيد با مال و جانتان در راه خدا ، و يكي ديگر از هدف تشكيل بسيج را بازوي ولايت فقيه دانسته و تك تك اعضاي بسيج را سلول هاي بافت ولايت فقيه مي دانيم . بهر حال هدف از تشكيل بسيج را جذب آموزش ، سازماندهي نيروهاي مردمي دانسته و اصلي ترين مساله بسيج ، بكارگيري نيروهاي مردمي در ماموريتهاي محوله با توجه شرايط سني بسيجيان اعم از دانش آموزي ، دانشجويي ، كارگري ، كارمندي ، عشاير و غيره مي باشد